EN

Merkezi Komuta KontrolGerçek Yönetim 

Büyük ve kritik görevlerde tam hakimiyet sağlayacak Merkezi Komuta Kontrol Sistemi, operasyon yönetimini ileri seviyeye taşıyor.

Merkezi Komuta Kontrol Sistemi

Yer Kontrol İstasyonları aracılığıyla yönetilen hava araçları anlık olarak uçuş verilerini ağ üzerinde bulunan sunuculara aktarırlar. Sunuculara aktarılan veriler Harekat Merkezinde operasyon için görevli olan personeller tarafından anlık olarak takip edilmektedir. 

 

Merkezi İHA Yönetim Gözetleme Sistemi (MYGS), İHA’lar hakkındaki temel bilgileri görüntülemek için hazırlanmış web tabanlı bir harita aracıdır. Bu sistem sayesinde hava trafik kontrolü, görev planlaması, anten planlaması ve frekans planlaması kolaylıkla yapılabilmektedir. MYGS kullanıcılarına tüm uçuşları genel bir bakış içerisinde gözlemleme imkanı sunar. İHA’lara ait konum, duruş, kalan yakıt, faydalı yük bilgisi, acil durum alarmları ve bağlantı bilgileri (Yer Kontrol İstasyonu - YKİ, Yer Veri Terminali - YVT) bu sistem üzerinden takip edilebilir. 

 Görüntü Aktarma Merkezi (GAM), İHA ve SİHA'lardan alınan canlı görüntülerin aynı anda birden fazla görevli kullanıcıya kesintisiz bir şekilde ulaşmasını sağlar. GAM ile izlenen tüm görüntüler operasyonun gerçekleştiği tarih, coğrafi konum ve personel tarafından eklenmiş notlar ile birlikte depolanır.
Kuzgun uygulamasi ile İHA ve SİHA'lardan gelen görüntüler bölgede görev yapan askeri personellerin mobil cihazına aktarılıyor. Güvenli kanallar ile aktarılan ve GAM ile entegre çalışan bu sistem ile tehditler görevlerde tespit edilerek, tedbir ve taaruz kararları daha hızlı ve güvenli bir şekilde alınıyor.

 

Modüller

Coğrafi Sistemler ve Haritalama Modülü
• Coğrafi sistemler ve haritalama modülü sayesinde İHA’lardan gelen tüm görüntüler ve bilgiler merkezi bir noktada toplanır. Elde edilen görüntüler üzerinde çeşitli işaretlemeler yapılarak bu görüntüler ile İHA verileri birleştirilerek yetkilendirme kapsamında eş zamanlı olarak ilgili mercilere coğrafi haritalar üzerinde gösterilir ve saklanır.

İstihbarat Modülü
• İstihbarat modülü sayesinde tam bir müşterek resim sağlamak amacıyla farklı istihbarat birimlerinden gelen veriler tek bir çatı altında toplanır. Arşivlenmiş ve anlık yaratılan istihbarat bilgilerine göre yetkilendirme kapsamında gerekli mercilere anında bildirim yapılır.

Görüntü Kıymetlendirme
• Görüntü kıymetlendirme modülü sayesinde uydu ve İHA görüntüleri ile ihtiyaç duyulan haritaların en güncel halleri elde edilir. Elde edilen görüntüler çeşitli görüntü işleme algoritmaları ile işlenerek operatörlerin ihtiyaç duyabileceği şekilde analiz edilir. Elde edilen görüntüler yetkilendirme kapsamında ilgili merciler ile anlık olarak veya arşivden paylaşılır.

Meteoroloji Modülü
• Meteoroloji modülü sayesinde Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan anlık veriler ve mevcutta bulunan eski verilerden elde edilen tahminler kullanıcılara sunulur. Aynı zamanda kullanıcıların analizleri için geçmiş hava durumu bilgileri sağlanır.

Hava Trafik Koordinasyon Modülü
• Hava trafik koordinasyon modülü sayesinde İHA’ların birbiriyle ve diğer hava araçlarıyla olan koordinasyonu sağlanır. Bu modül ile hava resmine gerçek zamanlı bir bakış sağlanır.

Lojistik ve Bakım Modülü
• Lojistik ve bakım modülü ile İHA’nın mevcut ve daha önceki arızaları, bakım notları, güncelleme bildirimleri kullanıcıya sunulur. Aynı zamanda İHA’ların gelecekteki bakım devirleri hakkında gerekli bilgiler yetkilendirme kapsamında kullanıcılara sağlanır.

Harekât Planlama Modülü
• Hareket planlama modülü sayesinde İHA’lar ile yapılacak olan keşif, gözetleme gereksinimleri ve tehdit istatistiklerine göre görev yoğunluklarının öngörülmesi gerçekleştirilir. Görev öncesinde Yer Veri Terminali ve Yer Kontrol İstasyonu planlaması yapılır.

Rota Planlama Modülü
• Rota planlama modülü sayesinde İHA’ların harekat esnasında kullanacakları rotalar meteoroloji verileri ve uçuş sahalarına göre planlanır.

Optimizasyon Modülü
• Optimizasyon modülü sayesinde gerekli hava aracı sayısı, üs bölgeleri, Yer Veri Terminali konumlamaları/sayıları ile Yer Kontrol İstasyonu sayısı gibi bilgilerin harekat bilgilerine göre en uygun şekilde ayarlanması sağlanır.

Simülasyon Modülü
• Simülasyon modülü sayesinde İHA filosu ile ilgili yapılan konum, sayı ve harekat gibi planlamaların sonuçlarının simüle edilmesi sağlanır.  

İstatistik Modülü
• İstatistik modülü sayesinde daha önceden elde edilen tüm verilerin kullanıcılara yetkileri dâhilinde sunulması sağlanır. Bu veriler diğer modüllerin kullanımı esnasında bir arşiv görevi görmektedir.

Personel Yönetim Modülü
• Personel yönetimi modülü sayesinde pilot, görev komutanı ve faydalı yük operatörlerinin aktif görev vardiyaları planlanabilmektedir. Aynı zamanda mevcut üsler arasındaki personel dağılımlarında optimizasyon modülü ile birlikte rapor oluşturma işlevi vardır.

Ekonomi Modülü
• Ekonomi modülü sayesinde operasyonel kullanımda elde edilen bakım, lojistik ve personel maliyetleri takip edilir ve gelecek harekatlar için maliyet raporları üretilir.

Görüntü Aktarma Modülü
• Görüntü aktarma modülü sayesinde İHA’lardan gelen görüntüler yetkilendirme dâhilinde diğer birlikler ve sistemler ile canlı olarak paylaşılır.

Veri Tabanı Servisleri
• Veritabanı servisleri ile İHA sistemlerinin ihtiyaç duyabileceği tüm veri saklama ve arşiv işlemleri güvenli olarak gerçekleştirilir.

Veri Madenciliği
• Veri Madenciliği modülü sayesinde arşivlenen tüm verilerden gelecek ile ilgili tahminler elde edilerek harekât konseptinin geliştirilmesi sağlanır.